Jak zakładasz jakikolwiek biznes to przychodzi moment taki, że musisz stworzyć stronę internetową. Jest to nieodzowny element naszego wizerunku zewnętrznego, naszego kanału sprzedaży, naszej oferty, naszego kanału komunikacji z użytkownikami.
Dzisiaj tak naprawdę mówi się, gdy nie masz strony internetowej to nie istniejesz, tak samo, jak z Facebookiem 🙂
Na bazie doświadczeń możemy wypisać kilka obszarów, które są kluczowe:
1. Czy nasza strona internetowa jest stroną typowo informacyjną naszej firmy lub, czy będziemy za jej pomocą sprzedawać?
Strona informacyjna to Twoja wizytówka. Musi prezentować najważniejsze informacje. Musi być tak skonstruowana, by odwiedzająca ją osoba bez problemu odnalazła interesujące ją informacje lub treść. Ważne by taka strona była przejrzysta i nie przytłaczała ilością banerów, zdjęć itp. Wszystko musi być spójne i przyjemne do czytania. Wtedy masz gwarancję, że potencjalny Twój klient pozostanie na stronie www, a jakość informacji będzie zachęcać go do szerszego zapoznania się z ofertą.
Gdy strona internetowa jest sprzedażowa, czyli tworzymy sklep internetowy, trzeba zaprojektować doświadczenie użytkownika i jego zachowania w taki sposób, żeby to wszystko było efektywne. Zastanów się, jaki jest twój klient. Spróbuj wyobrazić sobie siebie jako klienta. Jakie masz oczekiwania przeglądają różne sklepy internetowe? Co byś chciał od razu zobaczyć, a co nie. Co Cię wkurza odwiedzając dany sklep?
Te wszystkie informacje musisz zapisać, przelać ze swojej głowy na kartkę. Dzięki temu powstaje już jakiś zarys Twojego sklepu internetowego. Jak stworzyć sklep, który „sprzedaje”? Na ten temat napiszemy trochę więcej w następnym wpisie na naszym blogu.
Gdy rozpoznamy to, czy nasza strona ma być wizytówką naszej firmy lub stroną sprzedażowa, to możemy przejść do kolejnych etapów.
2. Co musimy zrobić, żeby mieć dobrą stronę internetową/sklep internetowy?
Osoby, które chcą stworzyć stronę internetową dość mocno emocjonalnie podchodzą do tej sprawy. Każdy do budowania swojej strony internetowej podchodzi przez pryzmat swoich doświadczeń, swoich emocjonalnych i estetycznych odczuć. Musimy zrozumieć, że strony internetowej lub sklepu internetowego nie budujemy dla nas. Stronę budujemy dla naszych klientów, odbiorców. Dla nich tworzymy biznes, to oni mają się czuć u nas dobrze. Tak samo, jak ważna jest obsługa klienta, to tak samo ważna jest dobrze stworzona strona internetowa. To jest nasza obsługa klienta w internecie. Wiadomo, że odpisanie szybko na wiadomość, czy doradztwo poprzez kontakt mailowy, czy live jest obsługą klienta przez stronę, ale jest to 30% ogółu. Pozostałe 70% to właśnie strona internetowa stworzona dla klienta. Ona odpowiada za obsługę klienta.
Dlatego, żeby stworzyć stronę, która jest dla naszych klientów, musimy wiedzieć, kto jest naszym klientem. Musimy zrobić research, po to, by w 100% dostosować się do klienta. Wiele osób pomija ten temat. Być może jest to męczące. Wiele osób zapyta, po co, przecież ja znam swoich klientów. Gdyby zastanowić się co tak naprawdę wiemy o swoich klientach, kim oni są, to wyjdzie na to, że nic nie wiemy.
Na pewno każdy z Was, gdy zleca stworzenie strony internetowej chce aby powstała jak najszybciej, ale takie właśnie strony giną wśród czeluści internetu. A to nie o to chodzi, żeby wywalić pieniądze w błoto. Stąd też na stworzenie strony internetowej składają się właśnie małe czynniki, które wydłużają termin realizacji, ale przy końcowym efekcie mamy 100% efektywności.
Żeby to łatwiej zrozumieć pomyśl nad tym.
Masz ok. 30 lat. wpadłeś na biznes, w którym będziesz świadczył usługi dla osób powyżej 60 roku życia. Zdarza się coraz częściej, że takie osoby potrafią posługiwać się komputerem, potrafią przeglądać strony internetowe. I teraz myślisz, że stworzysz stronę elegancką, ze świetnie dobranymi kolorami, motywami. Oczywiście większość nowoczesnych, scrollowanych szablonów Ci się podoba. Masz już obraz takiej strony internetowej w głowie. Decydujesz się na stworzenie właśnie Twojej wykreowanej strony. A później zadajesz sobie pytanie: dlaczego nie ma odzewu? Dlaczego nikt nie odwiedza mojej strony? Zdarza się również tak, że wchodzą osoby nieadekwatne wiekiem do Twoich usług.
I tu jest właśnie problem. Nie możesz tworzyć strony dla siebie. Musisz stworzyć stronę internetową/sklep internetowy dla tych osób powyżej 60 roku życia. Nie ważne, że Tobie nie będzie odpowiadać. Po przeprowadzonym dobrze researchu, Twoja strona będzie odpowiadać osobom starszym, do których kierujesz swoje usługi, swoją ofertę. Strona musi odpowiadać na oczekiwania odbiorcy.
3. Gdy mamy już podstawy i przechodzimy do projektowania strony, to ważną rzeczą jest CONTENT, czyli treść — zawartość strony.
Musisz wiedzieć, co ta strona ma zawierać, co ma na niej być. Należy wtedy maksymalnie wszystko przygotować samemu. Teksty, zdjęcia, strukturę strony, informacje itp. Po to, żeby etap tworzenia strony przebiegł pomyślnie.
Pomyśl, że nie mając contentu, zlecasz tworzenie strony. Otrzymujesz 3 propozycje, są one świetne, podobają się Tobie, grafik wymyślił przeróżne efekty. Co z tego, jak Ty nie masz do tego treści, zdjęć i potrzebnych informacji, które wypełnią tę strukturę. A nawet jak coś znajdziesz, czy szybko wymyślisz, to nie będzie robiło już takiego WoW. Dlatego warto przed rozpoczęciem prac na tym usiąść i wszystko przygotować, po to, żeby zaoszczędzić Twój czas, czas informatyka oraz pieniądze. Wszystko to, możesz przygotować samemu.
- Spisz wszystko, co byś chciał umieścić na tej stronie.
- Wyobraź sobie lub narysuj co i gdzie mniej więcej chciałbyś umieścić. Przyjrzyj się temu, czy nie jest tego za dużo.
- Przygotuj odpowiednio teksty — pamiętaj żeby nie były za długie. Mają przyciągać Twojego potencjalnego klienta. W treści musisz zawrzeć wszystko to co, oferujesz. Co dzięki temu otrzyma Twój klient? Co zyska?
Pamiętaj, że teksty zawsze, możesz później poprawić lub zmienić.