Branding oznacza budowanie świadomości marki. Jest to termin, którego słownikowa definicja nie do końca opisuje możliwości praktycznego zastosowania.

Teoria brandingu

Definicji jest mnóstwo, ale my przedstawimy dwie najciekawsze:

  • Budowanie świadomości marki, czyli strategia marketingowa, której celem jest kreowanie i utrwalanie pozytywnego wizerunku konkretnego brandu. W szerokim znaczeniu branding jest więc po prostu marketingiem prowadzonym w celu podkreślania zalet konkretnej marki, produktu lub usługi.
  • Tworzenie marki, czyli węższe znaczenie słowa, ograniczające branding do procesu kreowania produktu, marki lub usługi oraz (opcjonalnie) działań wprowadzających go/ją na rynek.

Praktyka

Aktualnie określenia „branding” czy „identyfikacja wizualna marki” stosuje się podczas etapu przygotowania całego wizerunku firmy:

  • nazwa przedsiębiorstwa;
  • logo;
  • działania marketingowe;

Chcąc wytłumaczyć naszemu klientowi czym jest branding, stosujemy porównania by jaśniej zobrazować temat.

Branding dla firmy to „ubranie”, w którym wychodzimy do klienta. Gdy nasze ubranie wygląda schludnie, ładnie i jest odpowiednio dobrane, wtedy występuje element wyróżniający nas wśród konkurencji. Nasza identyfikacja wizualna jest spójna, a więc możemy śmiało mówić o harmonijnym reprezentowaniu wizerunku firmy.
To właśnie jest branding, czyli to jak reprezentujesz własną firmę. To od Ciebie zależy czy chcesz się wyróżnić i zaciekawić klienta, czy zostaniesz „ubrany” jak reszta firm i nie przebijesz się w tłumie konkurencji.

Unikatowość marki

Budowanie marki to proces kosztowny i pracochłonny.

Często na początku musimy zadać sobie wiele pytań, dzięki którym uzyskamy punkt wyjścia do stworzenia unikalności marki.

Należy zastanowić się:

  • Jaka jest misja marki?;
  • Czym się wyróżnia na tle konkurencji?;
  • Co sobą komunikuje?;

Całość ma sprowadzać się do przekazania tych informacji w taki sposób, by klient zrozumiał wyjątkowość swojej marki.

Celem brandingu jest zbudowanie takiego wizerunku firmy i wykreowanie takich emocji, które będą kojarzyć się wyłącznie z tą marką. Dzięki odpowiedniemu brandingowi próby kopiowania przez konkurencję przyniosą słabe efekty, ponieważ będą oni kojarzyć się z pierwowzorem.

Cała identyfikacja wizualna firmy to odpowiedź na potrzeby klienta.

Spójny brand

Kluczem dla marki jest spójna nazwa, logo i slogan, który opisuje całość przedsiębiorstwa.

Są to 3 najważniejsze elementy, które mają zapadać w pamięci klientom. Ważne są również takie elementy jak dopasowana strona internetowa lub sklep internetowy. Tak samo mają się do siebie działania w social mediach.

Odpowiednia czcionka, logo, kolory – to wszystko sprowadza się do spójności i zapada w pamięci naszego klienta. Pamiętajmy o tym, że oprócz budowania wizerunku i świadomości marki istotne jest także umiejętne zarządzanie nimi.

Skuteczny branding to więcej niż precyzyjnie dopracowane logo, czy slogan marki. To proces, który trwa bardzo długo, ale tworzy historię, która opowiada o marce i o tym, dlaczego idealnie spełnia potrzeby konsumentów.